KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Akce Čisté město 2020. Poděkování a výzva
Zpět

Akce Čisté město 2020. Poděkování a výzva

Přidáno 9. 3. 2020
Ilustrační foto
Naše město patří v oblasti životního prostředí mezi jedny z nejbohatších. Na jednoho občana připadá 118 m2 zeleně, zatímco ve srovnatelných městech jenom kolem 50 m2. Je to na jednu stranu velmi pozitivní, na druhou však velmi zavazující. Příroda je živá a vyžaduje dlouhodobou péči s výrazným časovým nadhledem.
Město péči o městskou zeleň každoročně zajišťuje, počítá s tím v městském rozpočtu, ale jsem přesvědčen, že je zde velmi důležitá i role každého z nás. Vždyť většina z nás chce žít v krásném prostředí. Každý z nás se může - někdo více, někdo méně - podílet na tom jak naše okolí vypadá. Není to o povinnosti, není to o penězích, ale o radosti z vlastnoručně vykonané práce.

Proto jsme v loňském roce poprvé uspořádali akci Čisté město, jejímž cílem bylo provést jarní úklid. Oslovili jsme spolky, školy, pracovní kolektivy a jsem rád, že nám drtivá většina pomohla. A jednou akcí to určitě neskončilo. Jsou mezi námi lidé, kteří se o prostranství starají dlouhodobě. Nelze vyjmenovat všechny, ale určitě musím zmínit pana Navrátila z DPS na Novosadech, pracovní kolektiv z firmy Nestlé, a zejména žáky z I. a III. Základní školy Holešov. Nesmím zapomenout na spoustu dalších občanů, kteří se starají o své chodníky a záhonky před domy nebo na obyvatele domů na Masarykově ulici za bývalou benzínkou. Po té co jsme viděli jejich iniciativu, rozhodli jsme místo o likvidaci o opravě pískovišť pro děti. Děkujeme za veřejnou sbírku, kdy si občané v Žopech vybrali část peněz na dětské hřiště. Jako další, obzvlášť pozitivní příklad, je aktivita hulínského občana pana Pivody, který se nabídl, že jako důchodce ořeže stromky kolem cyklostezky. Všem Vám za Vaši práci velmi děkuji. Vážím si všech, kteří nejen kritizují, ale umí vzít nářadí do ruky a pomohou nedostatky odstranit.

Akci Čisté město pořádáme i letos. Proto prosíme občany, aby nám s jarním úklidem pomohli. Záměrně neděláme jednodenní akci, ale každý kdo chce, může ve svém okolí zamést chodník, vyškrábat obrubníky, vyhrabat trávník a to dle svých možností kdykoliv v druhé polovině března. Ve spolupráci s Technickými službami budeme smetky a výhrabky odstraňovat a začátkem dubna pak město douklízíme.

Budu velmi rád, pokud se najdou i další lidé, kteří si vezmou část veřejného prostranství ve svém okolí za své. Prosím, kontaktujte mne a dohodneme se na možnostech spolupráce.
 
Přeji nám všem krásné a čisté jarní město!
 
Ing. Pavel Karhan
místostarosta