KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality K rekonstrukci krytého bazénu
Zpět

K rekonstrukci krytého bazénu

Přidáno 21. 2. 2020
Ilustrační foto
Na pondělním zastupitelstvu 17. 2. 2020 se většina rozumných zastupitelů přiklonila k projektu rekonstrukce krytého bazénu za 85 mil. Kč. 
Považuji za důležité osvětlit postup, jak jsme k tomuto nelehkému rozhodnutí dospěli. Havarijní stav krytého bazénu vyžadoval rychle jednat.

Zastupitelé vybírali zhruba ze tří variant:
 
1. Zcela bazén zavřít. Ano i tato varianta byla na stole! Já jsem s ní ale nikdy nesouhlasil.
 
2. Opravit za cca 80 miliónů. Zachovat neatraktivní prostorové členění. Platit stále stejně vysokou městskou dotaci (cca 90,- Kč, za jednoho návštěvníka bazénu). Nesmyslně nejvyšší široko daleko!
 
3. Opravit a udělat ještě něco nového. Něco, co zvýší atraktivitu, zvýší návštěvnost a sníží provozní dotaci.
 
Reagovali jsme na vystoupení plavců na zastupitelstvu 13. 1. 2020. Udělali jsme si široký průzkum mezi občany. Výslednou drtivou podporou si získal názor rozšířit služby, včetně zachování tobogánu. Z úst nespokojených plavců dokonce zazněl i názor, že rodiče s dětmi mají jezdit jinam. S čímž naprosto nemohu souhlasit! Přesto jsme stále uvažovali, jak zachovat co nejvíce drah vůči relaxačním prvkům. Problém snížení drah jsem konzultoval mj. se zástupcem vedení policejní školy, který ve třech drahách neviděl problém. Výsledkem těchto široce diskutovaných úvah byla varianta projednávaná a schválená na posledním zastupitelstvu 17. 2. 2020.
 
Jednoduše řečeno: 1 plavecká dráha navíc stojí 15 mil. Kč, přičemž částka by nemusela být konečná. Navíc v situaci, kdy nevíme, jaké problémy se mohou objevit při vlastní realizaci. Budova bazénu, stavěná v akci Z, již ve své době byla hodnocena jako nekvalitní. Jaké problémy nás vlastně čekají, uvidíme, až po odkrytí základních patek (až se do stavby kopne).
 
Rozpočet města
 
V neposlední řadě jsme museli vzít do úvahy další nutné investice a finanční možnosti města. Od voleb v roce 2018 jsme odpovědní za hospodaření města. Zvýšení úvěru o 15 mil. Kč by nás dostalo již nad hranici zdravého zadlužení města. Současně by nás dostalo do rizikové situace v případě dalších havarijních stavů jiného majetku. Proto se většina zodpovědných zastupitelů rozhodla pro variantu bez přístavku.
 
Musíme být odpovědni všem občanům města. Sportcentrum bude po rekonstrukci sloužit daleko více lidem než dnes. V bazénu nyní plave za celý den pouhých 90 lidí! Nemůžeme takové obrovské peníze investovat do zábavy pro řádově desítky občanů. Vedení města je tu pro všechny občany. Musíme jim zajistit spoustu dalších životně důležitých věcí a bazén je jen z jednou z nich.
 
Krytý bazén ve městě velikosti Holešova není životně důležitý, jde spíše o nadstandard. Přesto jsem za něj vždy bojoval! Jsem přesvědčen, že do našeho města patří a patřit bude i nadále.
 
Ing. Pavel Karhan
místostarosta města Holešova