KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Hazard a postoj města
Zpět

Hazard a postoj města

Přidáno 2. 9. 2014
Ilustrační foto
Shrnutí faktů okolo (ne)řešení problematiky hazardu v Holešově,
srpen 2014.
říjen-listopad 2013 - narůstají připomínky občanů k novým hernám na náměstí, proto na jednání zastupitelstva dne 18. listopadu 2013 předkládám návrh na vytvoření nové vyhlášky zakazující hazard ve městě. Návrh je 20 hlasy přijat, jediný, kdo se zdržel, je starosta města Pavel Svoboda z ODS, který vytvoření vyhlášky dostává za úkol.

prosinec 2013 - na jednání zastupitelstva města pan starosta nic nepředložil. Seznamuji se s Mgr. Krajcarem, předsedou občanského sdružení „Za zdravé a krásné Holešovsko“, který na tento problém také poukazuje a hned první týden v lednu s Mgr. Milanem Svobodou, kazatelem Jednoty bratrské. Mapujeme situaci v Holešově a s údivem zjišťujeme obrovský počet heren.

únor 2014 - neveřejné zastupitelstvo města. Na stole je „vyhláška“ bez komentáře. Jedná se o část okopírované vyhlášky z Uherského Brodu, řešící pouze zákaz reklamy na vnějším plášti budovy.
Protože nám s p. Mgr. Krajcarem a Mgr. Svobodou  začíná být jasné, že pokud starosta něco předloží, bude to jen formální gesto situaci neřešící, oslovujeme děkana římskokatolické církve Mgr. Jerzy Walczaka, Mgr. Leoše Macha, faráře farního sboru Českobratrské církve evangelické, a Pavlu Žůrkovou Dis., kazatelku sboru Církve adventistů sedmého dne, se žádostí o podporu.

25. února 2014 – zastupitelstvo. Nic nepředloženo, na můj dotaz, jak pan starosta pokračuje s vyhláškou, mi odpoví, že jako svéprávný zastupitel mám právo navrhovat, co chci, a proč jsem něco nepředložil já!!!
Dochází mi, že zájmem pana starosty není nic regulovat. Proto jsme se rozhodli, že regulaci hazardu zkusíme prosadit dvěma cestami. První - jako zastupitel navrhnu vyhlášku zakazující hazard na území města a to v rozsahu, který zákon obcím umožňuje. Pokud neuspěji, budeme pracovat na vyhlášení referenda na základě požadavku občanů.

2. dubna 2014 - dochází k oficiálnímu vzniku iniciativy “Holešov bez hazardu“ podpisem prohlášení v budově Jednoty bratrské. Záměrem je docílení referenda na dny shodné s komunálními volbami. Termín však tehdy ještě nebyl znám - minulé volby byly koncem října.

16. dubna 2014 - začínáme sbírat podpisy – symbolicky před budovou casina Bonver.

28. dubna 2014 - jednání zastupitelstva. Předkládám návrh vyhlášky zakazující hazard. Přestože svůj materiál podávám v řádném termínu tak, aby si ho zastupitelé mohli nastudovat, je předložen až v den jednání, tzv. na stůl. Jak se dalo očekávat, nebyl schválen. Proto začíná diskuze o referendu. Sděluji zastupitelům, že vznikla iniciativa požadující referendum k této otázce.

květen-červen - probíhá sběr podpisů. Občané jsou proti hazardu a je jasné, že zákonem požadovaný počet signatářů bude splněn.

24. června 2014 - zasedá zastupitelstvo města. Informuji zastupitele, že naše iniciativa má dostatek podpisů a požaduje konání referenda na dny voleb. Po této informaci, přestože bylo bezprostředně po přestávce, starosta přerušuje jednání zastupitelstva a svolává koaliční jednání. Je zcela jisté, že ho má informace zaskočila a musí něco vymyslet, aby zkomplikoval vyhlášení referenda podle našeho návrhu. Tak se také stalo a s podporou koaličních zastupitelů vyhlašuje referendum se stejnou otázkou na 6. září 2014. 30. června 2014 podává přípravný výbor návrh na konání referenda podložený více jak 2200 podpisy. Ze zákona je potřeba do 15 dnů tento návrh zkontrolovat. 15. den jsem telefonicky informován městským úřadem, že návrh má nedostatečný počet podpisů. Přebírám si petiční archy k doplnění. Na první pohled vidím, že jsou záměrně neuznána jména, kde jde pouze o formální chybu, údajná nečitelnost, použití opakovacích znamének pod adresou,... Není pro mě problémem tyto „chyby“ do týdne opravit a za týden odevzdávám bezchybný návrh. Současně však musíme přesvědčit zastupitele ke svolání mimořádného zastupitelstva města, které svou vůlí může rozhodnutí změnit. Z 23 zastupitelů je nás pro svolání sedm. Podle jednacího řádu jeden chybí! Zastupitelstvo se však nakonec koná z důvodů finančních problémů města 11. srpna 2014. Předkládám návrh na změnu programu, abych mohl situaci změnit a referendum na náš návrh vyhlásit v souladu se zákonem. Nebylo mi však umožněno návrh ani předložit. Vládnoucí koalice návrh více jak 2000 občanů - proti znění zákona - neschválila. Byla to poslední možnost jak zabránit mrhání městskými prostředky a situaci vyřešit v duchu zákona. Protože jsme přesvědčení o správnosti našeho postupu, předkládáme dne 15. srpna 2014 krajskému soudu žalobu. Do 14. září budeme znát výsledek. 6. září však proběhne městské referendum. Pan starosta pokrytecky ve svém Holešovsku vybízí voliče ke svobodnému rozhodnutí v referendu, které sám pro své občany vyhlásil. Mé informace a stanoviska otištěny tak jako obvykle nebyly.

Za celou dobu, co se snažíme prosadit zákaz hazardu ve městě, jsem se utvrdil v tom, že současné vedení města souhlasí s hernami v Holešově a jen tlak veřejného mínění jim tuto skutečnost brání  přiznat. Dělají proto veškerá opatření, aby naši iniciativu otupili a ukázali občanům, kdo tady vládne. Nebylo by přece nic jednoduššího, než na prvním zasedání zastupitelstva předložit a schválit vyhlášku, tak jako v mnohých jiných městech, ale to by se vládnoucí koalici muselo chtít.

Operuje-li názorem, že 2200 podepsaných voličů není dost, má si zjistit názor občanů v souladu se zákonem o referendu, který za tím účelem vznikl. Měla to být pojistka pro občany, kteří nesouhlasí s kroky svých zvolených politiků. Je přece logické, že skutečný zájem zjistím, zajistím-li maximální možnou účast občanů. Ptám se, proč se volba termínu starostou odchyluje od racionálního návrhu přípravného výboru? Navíc, když  termín shodný s volbami je potvrzen již několika judikáty správních soudů a není to tedy nějaká naše domněnka. Zase se potvrzuje, že je třeba situaci občanům zkomplikovat.

Co je však ještě nového a o čem se zatím nemluví? Vedení města nechalo vypracovat právní názor na otázku referenda, se kterým seznámilo 11. srpna zastupitele města. Znění otázky prý není přípustné, protože občané nemají právo nařizovat zastupitelům, co mají dělat. Referendum by pak bylo pouze „výzkumem veřejného mínění“.  Ptám se, proč referendum s takovou otázkou sám starosta navrhnul?  Jak si pánové na radnici rozpočítají mezi sebe škodu způsobenou svým nesprávným rozhodnutím?

Já se však pouze domnívám, že se tak připravují na variantu, když referendum dopadne pro zákaz hazardu kladně. Pokud bude referendum pro neúčast neplatné, už o otázce neuslyšíme.

Nemám co dodat. Snad jen to, že druhé a jediné nezpochybnitelné referendum jsou volby. Ať již referendum dopadne jakkoliv, máme všichni možnost zakázat hazard ve městě napodruhé a to účastí v komunálních volbách. Volbou takových kandidátů, aby se lidé typu současného starosty a jeho přisluhovačů zastupiteli nestali. Aby noví zastupitelé byli dobrými hospodáři a uměli se obejít i bez peněz z hazardu. Vždyť to je jediný argument našeho pana starosty, nebo snad ne?
 
Holešov srpen 2014.
 
Ing. Pavel Karhan
 
předseda přípravného výboru pro vyhlášení místního referenda,
zastupitel města za KDU-ČSL