Komentář z I. řádného zasedání Zastupitelstva města Holešova a pracovního jednání konaném dne 18. ledna 2016.
1. Program regenerace Městské památkové zóny Holešov
Jediným bodem předloženým zastupitelstvu ke schválení byl Program regenerace Městské památkové zóny Holešov platný na roky 2016 - 2020.
Městská koalice si od minulého zastupitelstva uvědomila, že neschválením programu regenerace by mohla přijít o finanční prostředky z dotačních titulů Ministerstva kultury ČR. Změnila pracovní zastupitelstvo na řádné, aby celou situaci zachránila.
Zastupitelé za KDU-ČSL již při minulém rozhodování hlasovali pro Program regenerace (tedy proti odložení návrhu), protože důvody pro odklad nebyly takové váhy, aby ohrozily možnost města žádat o dotace na opravy památek.
Ukázalo se, že námitky zastupitelů k programu většinou vycházely z nepochopení účelu Programu. Jako červený hadr na býka působily zejména zmínky o tom, že se pro zámeckou zahradu musí přijmou pravidla regulující (upravující) konání akcí v ní, aby zde nedocházelo k hmotné a duchovní degradaci této vzácné památky. Program ovšem nekonstatoval, jak to má být upraveno (to je zcela na Radě a na zastupitelstvu), ale že se to musí udělat. Investice města, která se v zahradě uskutečnila v loňském roce (navíc placená z projektů), nesmí být poškozena. O ochraně historické a památkové hodnotě zámecké zahrady ani nemluvě.
Přínosné bylo vystoupení p. Bílka, zástupce o. s. Klidné město Holešov, které si založili občané ulice Střelnice. Ti jsou rušeni hlučnou a častou hudební produkcí konající se buď na tenisových kurtech nebo v zámecké zahradě. Je správné, že se občané této dotčené městské části do problematiky osobně vložili! Jejich požadavek, aby hudební produkce (a vůbec veškeré akce, které na sebe váží velké množství lidí a zvyšují riziko hluku) končily v 22.00 hod, rozhodně podporujeme!
PROGRAM BYL SCHVÁLEN
2. Územní plán
Dále již pokračovalo pracovní jednání, na kterém byl zastupitelům představen Územní plán města. Ten okomentovala Ing. Radomíra Pospíšilová z Městského úřadu a arch. Vladimír Dujka.
Nejvíce nás pochopitelně zajímaly plochy Strategické průmyslové zóny Holešov. Stávající plocha SPZ je bohužel zachována. Její velikost vychází z nadřazených zásad územního plánu Zlínského kraje a v rámci ÚP města ji nejde omezit. Je dobře, že ÚP neumožňuje, aby se rozšiřovala na další plochy, protože stávající plochy zóny nejsou využity.
Ukazuje se, jak důležitá byla činnost občanských sdružení Za krásné a zdravé Holešovsko, Egeria a Ohnica, které ve správný čas podávaly připomínky a námitky k ÚP. Podařilo se jim prosadit, aby se zóna nerozšiřovala na další pozemky, a také aby byla od Holešova oddělena zelenými plochami veřejných prostranství - "límcem" biokoridorů, kterou mohou odstínit negativní důsledky zóny. Regulativy určující to, co v zóně být může a nemůže, jsou ovšem dost vágní a dostatečně nechrání vzácný zdroje pitné vody.
Dále nás zajímala plocha u Gymnázia - za Albertem, která je dle ÚP vedena jako občanská komerční vybavenost. Pod tento termín se ale vejde téměř vše: od maloobchodu, přes služby, až po administrativu. Představa malých obchůdků, živnostníků nebo malých kanceláří může být lákavá, ale vlastník pozemku zde může postavit například i Kaufland, který je také považován za "maloobchod". Jaké důsledky by postavení dalšího velkoobchodu mělo pro holešovské obchodníky, centrum města a lokální dopravu?
Dr. Miklík dále zmínil spory mezi zemědělci a lidmi, kteří mají bydlení na Kozrálově ve Všetulích. Bylo chybou, že zde byly domy v polích vůbec byly postaveny. To, co zde už stojí, vzniklo bez urbanistického citu, bez plánu, bez koncepce a hyzdí to dálkové pohledy ze Všetuly směrem na Rymice.
Naštěstí novela zákona již neumožňuje nadhodnocení ploch pro bydlení. Plochy musí odpovídat demografickému vývoji obyvatelstva města. Část stavebních ploch musela být z ÚP vypuštěna a přesunuta do kategorie rezerva. Jedná se o střední část Kozrálova, lokalitu Želkov a Bořenovskou. Zatím tak nehrozí úbytek další vzácné zemědělské půdy v okolí našeho města.