KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Jak dál s parkováním ve městě?
Zpět

Jak dál s parkováním ve městě?

Přidáno 16. 2. 2021
Ilustrační foto
Problém s parkováním je nikdy nekončícím příběhem.
Neustále se potýkáme s nedostatkem parkovacích míst a s neukázněnými majiteli vozidel, kteří bez zábran parkují na zelených plochách veřejného prostranství a vymlouvají se slovy: „A kde mám jako stát?“.

Nastává však čas uvědomit si, že když si pořizujeme auto, měli bychom mít vyřešené, kam ho zaparkujeme. Zatímco nikoho nenapadne pořídit pro 10členou rodinu jednopokojový byt, při pořizování aut nikdo takto neuvažuje. Nepřemýšlíme, kam své auto na noc odložíme. Pokud nemáme vlastní pozemek, jsme odkázáni na veřejné prostranství.

Povinností města ale není zajistit všem svým občanům místa k stálému parkování svých plechových miláčků. Ano, město by mělo vytvořit podmínky k dočasnému odstavení vozidla, ale vždy v souladu s bezpečností ostatních občanů a s ochranou životního prostředí. Naše komunikace skutečně nejsou nafukovací.

Město Holešov se ale své odpovědnosti nezříká. Chceme situaci v dopravě řešit komplexně. Proto byl zpracován generel, který vyhodnotil současný stav. V oblasti „dopravy v klidu“, jak se parkování říká, navrhl několik způsobů jak městu odlehčit.

V souladu s generelem jsme proto již v loňském roce vybudovali nákladem města celkem 90 parkovacích míst za téměř 9,6 mil. Kč. Konkrétně šlo o 36 míst na Plačkově, 49 míst u Domu s pečovatelskou službou na Novosadech a 5 míst ve Smetanových sadech. Potřeba je však podstatně vyšší.

Právě proto, abychom ji mohli co nejdříve upokojit, přistupujeme ke způsobu financování, který počítá i s příjmy od samotných motoristů. Parkovací plochy jsme pronajali naší obchodní společnosti, která na nich vybírá nájem. Efekt pro město: vrátí se mu DPH ve výši 21 % a za roční pronájem inkasuje od Technických služeb 890 tisíc Kč. Tyto ušetřené peníze chceme uložit do „fondu parkování“, ze kterého vybudujeme další plochy. V současné době například vrcholí příprava parkoviště na sídlišti U Letiště, kde je situace také velmi kritická.

Věřím, že toto je cesta, jak situaci z dlouhodobého hlediska řešit. Doufám v pochopení a podporu především Vás občanů. Klíčová bude ochota zaplatit řádné parkovné na parkovištích města. Pokud se rozhlédneme kolem sebe, zjistíme, že na privátních pozemcích nebo v některých okolních městech, je částka za parkování daleko vyšší.

Ing. Pavel Karhan,
místostarosta města

Parkoviste-Plackov_2.jpg