KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Na sběrném dvoře odpady zdarma
Zpět

Na sběrném dvoře odpady zdarma

Přidáno 14. 7. 2020
Ilustrační foto
Každý den do 17 hodin, kromě neděle, je možné odevzdat mimo stavební suti jakýkoliv odpad zdarma.
Připomínám to proto, že dlouhodobě zápasíme s neukázněnými občany, kteří si sběrná místa pro tříděný odpad pletou se sběrným dvorem. Setkávám se také s názory: „Však co, platíme daně, tak se starejte“. Ano, my se starat budeme. Ovšem ten balík peněz je jenom jeden. Pokud budeme 2 x týdně odvážet binec položený vedle kontejnerů, tak nezůstane na jiné hezké a příjemné věci, jako je například květinová výzdoba, kterou jsme letos právě díky úsporám v této oblasti rozšířili.

Druhým problémem je směr, jakým se naše legislativa ubírá. Mělo by dojít k trojnásobnému navýšení poplatku za skládkování. Týkat se to bude měst, která v roce 2030 nevytřídí 60 % svého odpadu. Konkrétně v Holešově jsme na tom vloni byli takto: vytřídili jsme 218,8609 tun papíru, 130,2339 tun plastů, 187,8235 tun skla, 108,9 tun kovů, komunálního odpadu bylo 2 390,45 tun. Znamená to, že zatím třídíme na cca 20 %.

Abychom si nemuseli pořádně připlácet, musíme ztrojnásobit třídění. Město jde občanům vstříc rozmisťováním kontejnerů, ale postoj některých spoluobčanů je zarážející. Místo, aby uvítali, že nemusí chodit s odpadem daleko, tak lidé v blízkosti svého bydliště kontejnery nechtějí a v anonymních místech nákupních center vytvářejí takový nepořádek, že nás majitelé z těchto míst právě z tohoto důvodu vypověděli (Tesco, Billa, Albert).

Město připravuje další zlepšení. Již nyní je možné ukládat drobné kovy (plechovky a jiné drobné kovové předměty) do žlutých kontejnerů na plasty, protože veškerý odpad prochází novou třídící linkou. Rovněž zvažujeme formu úlevy z poplatku pro ty, kteří třídí, nebo aby každý platil jen za svůj odpad. V tomto zatím vyhodnocujeme zkušenosti z jiných měst.

Prosím tedy  o maximální vstřícnost a zapojení se do systému třídění. Využívejte sběrový dvůr našeho města, pokud máte větší množství vytříděného odpadu. Kontejnery u domů využívejte k ukládání jen toho k čemu je určen a jenom běžného malého množství. I tím pomůžete k tomu, abychom se mohli pyšnit přívlastkem „čisté město“ a nemuseli za odpad zbytečně víc platit.
 
Ing. Pavel Karhan,
místostarosta města,
předseda MO KDU-ČSL Holešov