KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Náměstí v Holešově opět zdobí máj
Zpět

Náměstí v Holešově opět zdobí máj

Přidáno 5. 5. 2019
Ilustrační foto
Holešov – Vrcholnou tradicí jara po Velikonocích je stavění májů v předvečer 1. května. 
Na náměstí v Holešově již taková májka, bohatě ozdobená fábory a růžemi, na vrcholku se symbolem státnosti – českou vlajkou - stojí. Její vztyčení doprovázené pestrým kulturním programem jako obvykle zorganizovala křesťanská tělovýchovná jednota Orel Holešov a místní organizace KDU-ČSL za pomoci dalších dobrovolníků. Za hudebního doprovodu Holešovské muziky se průvod s májkou vydal na náměstí. Čelo průvodu tvořily Hanačky nesoucí českou státní vlajku s Milanem Jelínkem ve slavnostní orelské uniformě, který nesl prapor holešovské jednoty a krojovaná starostka jednoty Lenka Karhanová. Za nimi nesli věnec na ozdobu máje P. J. Walczak - holešovský děkan s místostarostou města Pavlem Karhanem. Následovaly pak krojované děti ze souboru Malá Rusava s  korunou máje a krojovaní zástupci martinické Omladiny. Průvod uzavíral dvojstup mužů nesoucích vlastní kmen májky. Na náměstí je přivítali již nedočkaví diváci. Připraveno zde pro ně bylo občerstvení a pro děti navíc skákací hrad. Po úvodních uvítacích slovech moderátora Zdeňka Krajcara došlo na montáž májky na místě před vlastním zdvižením. Tento čas nám svým zpěvem vyplnily mladé holešovské Hanačky Aneta a Kateřina Brázdilovy s Ludmilou Karhanovou. Když bylo vše připraveno, děkan J. Walczak požehnal následnému konání a po zhruba půl hodině byla májka společnými silami za potlesku obecenstva, vztyčena. Následovalo nádherné vystoupení folklorního souboru Rusava a do pozdních odpoledních hodin pak náměstí žilo setkáváními a diskuzemi. A bylo o čem a s kým, na náměstí se během odpoledne vystřídalo i mnoho osobností nejen z našeho města v čele s jeho starostou, ale i poslankyní evropského parlamentu. Nyní bude májka ozdobou holešovského náměstí až do 1. černa, kdy pořadatelé pro nás jistě jako vždy k slavnostnímu skácení připraví spoustu překvapení.

Stavění máje – V předvečer 1. května se ještě dnes vypravují chlapci do lesa, aby tu usekli co nejvyšší stromek (myslivci a ochránci přírody to asi nevidí rádi) a udělali z něj do rána staročeskou májku, tradiční symbol jara. Smrček, jedličku nebo borovici oklestí a špičku ozdobí věnci, šátky, květinami, pentlemi a fáborky. Celou noc májku bedlivě hlídají, protože by jim ji mohli přespolní podříznout a ukrást. Takovou ostudu by nikdo nepřenesl přes srdce. Kromě těchto obecních májů, které se stavějí na návsi, vztyčují někdy mládenci menší májky – vyzdobené břízky – před domy svých dívek.

Historie stavění májů – Nejstarší známý doklad o stavění máje je z roku 1422, kdy za postavení máje dostal hoch odměnu a to ruku děvčete. Na základě postavení máje a vzájemného slibu bylo manželství uznáno soudem na pražském hradě a dne 23. června 1422 byla slavena svatba.

Na rozloučení, mé potěšení, postavím pod okny máj!
Aby věděli falešní lidi, že jsem já chodíval k vám.
K. J. Erben, Z. Klatovská
 
Text Jana Zapletalová

Foto Milena Machálková