KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Odejmutí čestného občanství Klementu Gottwaldovi
Zpět

Odejmutí čestného občanství Klementu Gottwaldovi

Přidáno 10. 11. 2019
Ilustrační foto
Zastupitelstvo města Holešova na svém jednání 4. listopadu 2019 odejmulo titul čestného občanství Klementu Gottwaldovi, které mu bylo uděleno v listopadu roku 1948.
V prvním roce po únorovém puči se jednalo o poměrně tradiční pochlebující „dárek“ od reprezentací mnoha měst k jeho blížícím se listopadovým narozeninám.

Návrh vedení našeho města předložil holešovský historik Mgr. Ondřej Machálek, bývalý zastupitel a člen místní organizace KDU-ČSL, který zjistil, že ani 30 let po roce 1989 nedošlo k revizi tohoto ostudného udělení.

V případě největšího diktátora moderních československých dějin jsou důvody pro odejmutí titulu více než zřejmé. Klement Gottwald byl hlavním strůjcem komunistického teroru let 1948–1953. Odejmutím čestného občanství se s osobou K. Gottwalda již vyrovnal například Šternberk (2005), Valašské Meziříčí, Zlín (2010), Náchod (2014), Domažlice (2016), Krnov, Kutná Hora (2019) a řada dalších měst.

Tímto postojem pochopitelně nelze měnit historii, ale jasně pojmenovat zlo a nelidskost komunistického režimu. Je to především elementární projev úcty k těm, kteří hrůzný komunistický režim nepřežili nebo byli totalitním režimem vězněni a pronásledováni. Současně se tak zajišťuje, aby titul čestný občan města Holešova, který se uděluje jen odborně a morálně bezvadným jedincům, kteří pro naše město vykonali něco mimořádného, nebyl obtížen tímto historickým přešlapem.

Děkujeme vedení města, zastupitelům z Koalice pro Holešov, KDU-ČSL a ODS, kteří vzali tento návrh za svůj, předložili a prosadili jej!