KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Potřebujeme nového hejtmana?
Zpět

Potřebujeme nového hejtmana?

Přidáno 8. 9. 2020
Ilustrační foto
Ing. Pavel Karhan před nadcházejícími krajskými volbami hodnotí uplynulé čtyři roky, kdy stál v čele kraje hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).
Vážení spoluobčané,

v končícím volebním období jsem byl zastupitelem Zlínského kraje. V něm jsem zastával funkci předsedy finančního výboru a také funkci předsedy dozorčí rady obchodní společnosti kraje Industry servis ZK, která spravuje holešovskou průmyslovou zónu. Z této pozice chci zhodnotit uplynulé čtyři roky, kdy stál v čele kraje hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), zejména co se týká hospodaření kraje.

Vidíme kolem sebe podivná hesla. Například: “Postavíme kraj na nohy“. Přitom je úsměvné, že se jedná o heslo ODS, strany, která byla dosud ve vládnoucí koalici. Nebo „Vrátíme kraji dobrého hospodáře“, heslo ČSSD, strany za které měl kraj obří schodkové rozpočty a která nedokázala zahájit rekonstrukci zlínské nemocnice přestože měla 5 let stavební povolení i peníze. Další billboard hlásá: „Uzdravíme náš kraj“. No škoda, že za tímto uskupením stojí lidé, kteří investují do voleb jako do svého osobního byznysu.

Ptám se: Je co uzdravovat? Je potřeba změnu? K odpovědi na tyto otázky jsem připravil pár čísel.

V roce 2016 jsme kraj přebírali s dluhem 2,1 miliardy korun. V letech 2006–2014 vedení kraje průběžně čerpalo úvěrové prostředky do výše 2,8 mld. Kč. Zadlužení kraje jsme snížili na 1,6 mld. Kč, tedy o 25 %. Předem domluvený úvěr na 800 mil. Kč jsme nepotřebovali ani čerpat, naopak krajské rozpočty skončily vždy s přebytkem, který byl za 4 roky 3 220 707,- Kč. Tento přebytek jsme zařadili do budoucích rozpočtů. Nyní máme 2,5 miliardy Kč volných prostředků zařazených v rozpočtovém výhledu pro další léta! Poprvé v historii kraje jsme v roce 2020 schválili rozpočet jako přebytkový.

K tolik diskutovaným nemocnicím. Majitelem všech jejich budov byl původně Zlínský kraj. Nemocnice platili kraji nájem a kraj do nich zpátky investoval. Zlínská nemocnice hospodařila v minulých volebních obdobích tak špatně, že kraj, aby nemocnice nezkrachovala, jí musel převést budovy v hodnotě 1,36 mld. Kč do základního jmění. To bylo v září 2011, kdy byl hejtmanem Stanislav Myšák (ČSSD) a jeho prvním náměstkem Libor Lukáš (ODS).

Dnes se již lze pouze dohadovat co za tím stálo. Jestli něčí neschopnost nebo naopak schopnost všeho. Možná pak měl nějaký zázračný soukromý subjekt kraj zachránit tím, že by si předluženou nemocnici koupil. V roce 2016 i přes tento krok činilo zadlužení nemocnic 500 mil. Kč. Po čtyřech letech je zadlužení jenom 250 mil., tedy poloviční. A co je důležité: všechny krajské nemocnice nyní hospodaří se ziskem!

Tomuto výsledku však muselo předcházet několik nepopulárních personálních a ekonomických opatření. To se samozřejmě nemohlo líbit všem. Odtud zcela jistě pramení současná protičunkovská kampaň. Za zmínku stojí, že nemocnice i přes uvedené výsledky vyplácejí oproti roku 2016 zdravotnímu personálu o 45 % vyšší mzdy, tj. v průměru 37 239,- Kč měsíčně a lékařům o cca 25 %, tj. v průměru 87 587,- Kč měsíčně.

Další důležitou oblastí je doprava. Tady byla připravena a také proběhla veřejná soutěž na poskytovatele služeb s cílem vytvořit integrovaný systém, aby se veřejná doprava občanům zjednodušila i zlevnila. Nebýt spekulativního odvolání jednoho účastníka na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, systém by fungoval již od ledna letošního roku. Úřad správnost rozhodnutí kraje sice potvrdil, ale uzavření smlouvy se již do konce roku 2019 nestihlo (máme právo se domnívat, že to byl něčí záměr). Systém bude ale spuštěn od 1. ledna 2021!
Opozice nám vyčítá nekoncepční řešení, ale opak je pravdou. Ve všech pro kraj zásadních odvětvích se postupovalo promyšleně, na základě koncepcí nebo studií, tak aby vynaložené prostředky byly smysluplně využity a z hlediska budoucnosti přinesly další přínos. K dnešnímu dni máme na stole podrobná řešení jak dál ve zdravotnictví, a to ve všech čtyřech krajských nemocnicích, tedy včetně té kroměřížské.

Postup jak dál se Strategickou průmyslovou zónou v Holešově a ochranou vody veřejně představíme 22. 9. 2020 na holešovském zámku. Nezaostává ani školství, kultura a sociální oblast.

A nyní pár dalších příkladů okolo nás. Z krajského rozpočtu se opravilo holešovské gymnázium za 46 mil., probíhá oprava tvrzi v Rymicích za 120 mil., do opravy ulice 6. května kraj investoval 18,5 mil. a do kruhového objezdu u gymnázia 4,7 mil., průtah Rymicemi přišel na 17,9 mil., komunikace Roštění 4,8 mil., komunikace přes Ludslavice stála 17,9 mil., byly opraveny komunikace v okolí Kostelce a Roštění i Lechotic.

Vážení spoluobčané, věřím, že si úsudek o situaci uděláte sami. Náš kraj po dlouhých letech stojí opět pevně ekonomicky na nohou, v čele s dobrým hospodářem hejtmanem Jiřím Čunkem. Jsem tedy přesvědčen, že při letošních krajských volbách není důvod ke změně.

Ing. Pavel Karhan,
zastupitel Zlínského kraje