KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Skvělý výsledek hospodaření Zlínského kraje
Zpět

Skvělý výsledek hospodaření Zlínského kraje

Přidáno 20. 7. 2020
Jako mimořádně úspěšné lze hodnotit hospodaření Zlínského kraje v uplynulých 4 letech pod vedením hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL).
Rozpočet byl v prvních dvou letech přijat, jak bylo do té doby běžné, jako schodkový. V roce 2018 byl již vyrovnaný a v roce 2019 dokonce přebytkový. Celkový přebytek v uplynulých 4 letech byl 3,22 miliardy korun a je zapojen ve střednědobém plánu do investičních akcí kraje.

Počítá tedy nejen s nemocnicí, ale i se všemi dalšími potřebnými akcemi. I kdyby se kraji přestalo dařit, je možné za tyto peníze akce realizovat. Je to zásadní rozdíl oproti jednání předchozích krajských vlád, které od roku 2006 do roku 2014, vždy čerpaly nejrůznější úvěry a to ve výši celkem 2,8 miliard Kč. Současné zadlužení kraje je již pouze 1,6 miliardy Kč. Bylo by samozřejmě možné úvěry předčasně splatit, ale protože se podařilo u zásadního úvěru dohodnout nulový úrok, je výhodnější jej nadále splácet.

V zájmu zdravých a udržitelných financí by měl kraj hospodařit tak, aby výše dluhu nepřekročila 60 % jeho příjmů. Současný stav je 14,7 %. Vše toto se podařilo i při velkém růstu nákladů, kdy např. mzdy ve zdravotnictví narostly až o polovinu a ani v jiných oblastech kraj nestrádal. Přitom byly provedeny zásadní investice v nemocnicích na Vsetíně, v Uherském Hradišti nebo v Kroměříži. Rovněž nestrádalo ani školství. Stačí se podívat na budovu našeho gymnázia.

Ing. Pavel Karhan,
předseda finančního výboru ZZK